miedzianagora.pl

O gminie

Gmina Miedziana Góra leży w północnej części powiatu kieleckiego.
Na jej terenie znajdują się trzy szkoły podstawowe, dwa samorządowe ośrodki zdrowia i prywatna przychodnia rodzinna.
Obecnie gmina liczy ok. 12 tys. mieszkańców, liczba ta z roku na rok wzrasta i powstają nowe osiedla domów jednorodzinnych. Powodem tego są liczne walory przyrodnicze gminy oraz niewielka odległość od Kielc

Trochę historii

Pierwsze osiedla górnicze, które powstały na terenie dzisiejszej Miedzianej Góry, zostały założone pod koniec XVI wieku. Związane były z licznymi kopalniami rud miedzi i żelaza.
W XVIII w. z tutejszej miedzi w Mennicy Koronnej w Warszawie wybijano monety, a w 1787 r. kopalnie w Miedzianej Górze wizytował król Stanisław August Poniatowski. Ostatni działający szyb górniczy zamknięto przed I wojną światową.
Jako ciekawostkę można dodać, że w 1593 r. miedzią pochodzącą z tutejszych kopalń został pokryty dach zamku królewskiego na Wawelu.
W pobliskich miejscowościach – Ćmińsku, Bobrzy, Samsonowie przez długi okres funkcjonowały kuźnice oraz wielkie piece hutnicze, które przerabiały miejscową rudę żelaza.


Atrakcje turystyczne

Gmina posiada wiele zabytków świadczących o wczesnym rozwoju przemysłu na tym obszarze, przede wszystkim hutnictwa. Należą do nich m.in. pozostałości po zakładzie wielkopiecowym w Bobrzy, który posiadał pięć wielkich pieców i produkował tyle surówki żelaza, co wszystkie inne huty w ówczesnym Królestwie Polskim łącznie. Znajduje się tu także potężny mur oporowy z widokiem na rzekę Bobrzę, ma on 15 m wysokości, 500 m długości i 5 m szerokości u podstawy.

Warto zobaczyć także rezerwat Kręgi Kamienne na Górze Grodowej gdzie mieściło się prehistoryczne sanktuarium kultu pogańskiego, a na przełomie XI i XI funkcjonował gród obronny. Obecnie na szczycie znajduje się kaplica Przemienienia Pańskiego otoczona płytami nagrobnymi. W pobliżu są dwa kamieniołomy piaskowca triasowego, w tym jeden nadal eksploatowany.

Na terenie gminy znajduje się również Tor Kielce – drugi pod względem wielkości tor wyścigowy w Polsce; odbywają się na nim najważniejsze zawody w sportach samochodowych oraz wiele innych imprez sportowych i kulturalnych.

Oprócz tego w pobliskich miejscowościach można znaleźć wiele innych atrakcji turystycznych jak np. Dąb Bartek w Zagnańsku – uważany za najstarsze drzewo w Polsce, malownicze ruiny wielkiego pieca hutniczego w Samsonowie a także zalewy i kąpieliska w Umrze i w Kaniowie.

Obecnie w skład gminy Miedziana Góra wchodzi 10 sołectw: Bobrza, Ćmińsk Kościelny, Ćmińsk Rządowy, Ciosowa, Kostomłoty Pierwsze, Kostomłoty Drugie, Miedziana Góra, Porzecze, Przyjmo, Tumlin-Wykień.